Venüs, Boğa ve Terazi burçlarının yöneticisidir. Zodyak kuşağını yaklaşık 8 ayda tamamlar. Bir burçta ortalama 25 gün kalır. 1.5 yılda bir geri hareketi vardır. Güneş doğmadan ve batmadan önce gözle görülebilir. “Sabah Yıldızı” da denir. Diğer gezegenlere ters yönde dönmektedir.

astrolojide venüs gezegeni

İç gezegenlerden biridir. Hızlı hareket ettiği için herkesin haritasında farklı konumlanır ve bu anlamda kişiseldir. Temel niteliklerimizi ve yaklaşımlarımızı belirler ve özgünleştirir.

Yunan mitolojisinde Güzellik Tanrıçası Afrodit’tir. Mısır mitolojisinde İsis, Babil mitolojisinde İştar adını almıştır. Olimpos’un 12 Tanrısından biridir. Girit adası kıyılarında “dalgaların köpüğünden” doğmuştur.

Venüs, güzelliğin, uyumun ve aşkın gezegenidir; dengeleyen, birleştiren, uzlaştıran, rahatlatan dır. Çiçekler, kokular, sanatın tüm dalları, tatlı yiyecekler gibi güzel olan her şeyle ilgilidir. Venüs her zaman barıştan yanadır, rahatına düşkündür, huzuru bozulsun istemez. Diplomatik davranır ve bu nedenle anlaşmaya varmanın yollarını arar.

Estetik algısı çok gelişmiş olduğu için sanatla yakından  ilişkilidir, özellikle de müzikle. Tasarım, moda, estetik, renkler, dekorasyon gibi uyum ve zevk gerektiren konularda yeteneklidir.

Aşk gezegenidir ve aşkı için fedakarlık yapar, şefkat gösterir, tahammül eder, olduğu gibi kabul eder ve öyle sever. Yalnız olmak istemez. Sosyaldir.

Haritamızda Venüs’ün olduğu ev uyumu, dengey, ve maddi kaynakları hayatımızın hangi alanında daha kolay yakalayacağımızı, bulunduğu burç ise aşkı nasıl yaşadığımızı, sosyal ilişkilerimizin niteliğini, ne tür insanlardan hoşlandığımızı gösterir.