oğlak burcunun özellikleri nelerdir

Hayatı iki önemli bölümden oluşan Oğlak, 30 yaşından öncesi ile sonrasını birbirinden çok farklı yaşar. Bu yaş, doğumunda etkili olan Satürn’ün devir zamanıdır. Bu gezegen güneş etrafındaki turunu tamamlamak için 29 yıl ve 167 güne ihtiyaç duyar.

İlk 30 yılda Oğlak kendini arar. Burcuna adını veren oğlağın emin adımlarla dik duvara tırmanışından, bu dönemde eser yoktur. Kendinden memnun değildir.  Bir erkek keçi kadar tehlikelidir.

30 yaşından sonra Oğlak, kendini bulur. Aslında o, tam anlamıyla ” sonradan açılan ” biridir. Karşı cinsle ilişkiyi genelde ” gerçek bir gecikme ” ile keşfeder ve mesleki başarıları diğer burçlardan daha geç ortaya çıkar. Denilebilir ki 30 yaşına kadar hoplar zıplar dağ dağ ezer. Bir yığın hayat yapar, hatalarından çıkardığı deneyimleriyle kendini 30 yaş sonrasına atar. O artık ergin, erişkindir. Dışarıdan bakınca kendinden emin, güçlü, sarsılmaz ve mesafeli görünür, tek zaafı hiç kimselere layık görmediği sevgisidir.

Oğlak, titizliğiyle tanınır, her şeyi çok fazla ciddiye alır. Sözlerini vaktinde yerine getiren ve yapılmış anlaşmalarda güvenebilecek biridir. Yalan, ikiyüzlülük ve riyakarlık onun için şeytan işidir. İdealleri gerçeklik, değerler, doğallıktır. Yüzeysellikten ve yapay olan her şeyden nefret eder.

Çoğu insan titiz ve zorlu Oğlağı sıkıcı bulur. O da bunu bilir ve bundan acı duyar. Korkunç bir mizah gücüyle tepki verir, kendi zayıflıklarını ve diğer insanların zayıflıklarını yakıcı bir alayla eleştirir. Bu yüzden sürekli tepki alır.

Diğer burçların yanında Oğlağı iki özellik iyi tanımlar; sabır ve mantıksızlığa karşı hassasiyet. Oğlağın iyilik perisi, zamandır. Tüm muhaliflerini bertaraf etmeye yardım eder. Oğlak burcunda doğanlar zamanı çok iyi kullanır. Bir hamlenin nasıl planlanacağını iyi bilir, bunu meslekte, toplumda ve aşkta kanıtlar. Oğlak gerçekten çok azimlidir.