Mars, Koç burcunun yöneticisidir. Zodyak kuşağını yaklaşık 22 ayda tamamlar. Her burçta ortalama 45 gün kalır. İki yılda bir geri hareketi vardır.

 Mars iç gezegenlerden biridir. Hızlı hareket ettiği için herkesin haritasında farklı konumlanır ve bu anlamda kişiseldir. Temel niteliklerimizi ve yaklaşımlarımızı belirler ve özgünleştirir.

astroloji burçlar mars gezegeni

Mars, Yunan mitolojisinde Savat Tanrısı Ares’tir. Olimpos’un 12 Tanrısından biridir. Babası Zeus, annesi Hera’dır. Bazı kaynaklar babasız doğduğunu yazar. Romalılar, Roma’yı kuran Romulus’un babası olduğu için onu ataları kabul etmişlerdir. Mısır mitolojisinde Kızıl Horos, Babil mitolojisindeki Nergal ile eşleştirilmiştir. Kızıl renginden dolayı, ateşle, kanla ve savaşla özdeşleştirilmiştir. Astrolojide de ateş elementinin öncü temsilcisidir.

Mars, hareketin, cesaretin, mücadelenin ve ateşin gezegenidir. Mars düşünmeden sadece dürtüleriyle hareket eder. Birden parlar ve söner. Rekabetçi, iddacı, kışkırtıcıdır. Tamamen içinden geldiği gibi hareket eder. Açık ve merttir. Bahanelerin arkasına sığınmaz. Benlik duygusu çok güçlüdür, yaşama son derece bağlıdır. Mars tüm hareket sistemimizi kontrol ettiği için fiziksel aktiviteler de oldukça başarılıdır.

Mars, cesur savaşçıdır. Gerçekten sonuna kadar mücadele eder. Uzlaşmacı değildir, daha çok kendi istediği olsun ister. İlk adımı atmaktan ve risk almaktan korkmaz.

Haritamızda Mars’ın bulunduğu ev hayatımızın hangi alanında daha çok mücadele edeceğimizi, bulunduğu burç ise bunu nasıl yapacağımızı gösterir.