kova burcunun özellikleri nelerdir

Kova burcu insanı arkadaş canlısı, uyumlu, ama ne yapacağı belli olmayan insanlar olarak tanımlanır. Bunun nedeni değişim ve devrimlerin gezegeni Uranüs’ün etkisi altında olmasıdır. Kovanın zıtlıklarla dolu bir kişiliği vardır. Ayrıca değişimi, yenilik ve macerayı sever. Aşırılığa kaçan davranışlara eğilimlidir. Hava grubundan olan bütün burçlar gibi Kova da abartılı duygulardan korkar. Aklın yardımıyla kontrol edilemeyen durumlardan mümkün olduğunca kaçmaya çalışır. Kendi zekası, Kova için tehlike anların da hiç düşünmeden kullanılacak bir çıkış kapısıdır.

Temelde iyi, anlayışlı, yardımsever ve hoşgörülü olan Kova, daima herhangi bir yanda ya da tarafta olmak istemez. Bu nedenle yakım çevresi tarafından gevşeklikle suçlanır. Ancak Kova bir şeyi görmek istemezse görmez.

Kovanın idealleri gerçekten çok büyüktür. O dünyayı kurtarmak ister. Ütopyalar ve serseri fikirlerle ilgilenmeye eğilimlidir. Kova için maddi değerlerin hiçbir anlamı yoktur. En büyük zayıflığı, savunduğu ideallerini kendisinde uygulayamamasıdır. İnsanlığı kurtarma isteğinde çok ciddidir, ama bu büyük işle ilgili günlük görevlerini bile unutur.

Eğer ideallerini gerçekleştirmeyi başaramazsa, içine kapanır. Duvarları egoizmden oluşan bi kale kurar. Kendini hoş olmayan sürprizler den korumak için bu metodu kullanır. Bir çok Kovanın kelime hazinesinde içtenlikle söylenen bir ” sen ” eksiktir. Kova burcunda doğanlar, dostluğun egemen olduğu bir dünya özlemi içindedirler. Aşkın arkasında büyük tehlikeler olduğuna inanırlar: Kırık kalpler, öldürülmüş rakipler gibi. Böyle bir aşk, bir dramla biter ve bu Kovayı korkutur.

Aşksız bir dünyada daha az karmaşanın olacağını düşünen Kovaların sayısı az değildir. Birçokları mantık ile duyguları arasında gidip gelirler. Bir kovanın, hayatında aşka çok yer ayırması nadir görülür. Aşk, bu burç içi esas ideallerinden sonra gelir.

Özgürlük kavgası, mesleki görevler; bunların hepsi onlar için aşktan önce gelir. Kova, günlük sorunları aşabilme ihtiyacı içindedir. Başka insanlarla ilişki kurarken kendini sevilmeye değer, hoşgörülü, biraz serseri gösterir. Eşinin özgürlüğüne saygı duyar. Kıskançlığını dizginleyebildiği sürece bu böyle sürer.