başak burcunun özellikleri nelerdir

Kendinizi müzede gibi hissettiğiniz bir evdeyseniz ve orada kalemler yazı masasının kenarına paralel yerleştirilip, kitaplar büyüklük sırasına göre dizilmişse ve ortam deterjan kokuyorsa, hiç şüphe yok ki evin sahibi Başak burcunda doğmuştur.

Aklın gezegeni Merkür tarafından yönetilen Başak’ın, dış çevresi ve ruhsal durumundaki karmaşa kadar rahatsız eden bir şey yoktur.

Zodyak’ın altıncı burcu olan Başak‘ın en önemli özelliği akıllı olması ve doğruyu  yanlıştan ayırabilme yeteneğinin olmasıdır. Bu burçta doğanlar dikkatlidirler, ölçüp biçerler, düşünürler, karşılaştırırlar ve ondan sonra karar verirler. Her şeyi dikkatli bir şekilde analiz ettikleri için, uygun olmayan şeyleri hemen anlayıp, onu en hızlı bir şekilde ” düzeltmeye ” çalışırlar. Sözünü ettiğimiz bu özellikler, Başak’ın insanlarına, dürüstlük ve samimiyete dayalı büyük özen göstermek gerekir. Çünkü ev hayatlarında sergiledikleri titizliği, arkadaş, dost ve sevgili seçimlerinde de göstereceklerdir.

Başak‘ın ayakları sımsıkı yere basar; zaten onu etkileyen madde topraktır. Zodyak’ın problemli üyelerinden, özellikle birine dayanma ihtiyacı duyan Yengeç için, Başak huzur ve güven kaynağıdır. Bazı insanları aklını başından alan ve akılca hareketlerin imkansız olduğu düşünülen durumlar, Başak’ı şaşkına çevirmez. O, her zaman bir çıkış yolu bulacaktır. Verilmesi gereken kararları, bir bilgisayar kadar güvenilir ve doğru verebilir. Doktorluk veya hemşirelik gibi çabuk ve doğru karar vermenin bir insanın yaşamanı kurtardığı mesleklerde bu burçtan insanların bulunmasına şaşırmamak gerekir. Başak, devamlı mızmızlanan müşterilerin sayısız şikayetleriyle uğraşması gereken bir otel müdürü olarak da sakinliğini korur ve gerekeni yapar. Ve aynı şekilde doğru çözümler üretmeye devam edecektir.

Başak, karmaşık olmayan ve tek yönlü bir burç gibi gözükür. Farklı bir ruhsal yönü yok gibidir. Ama peşin hükümlerden kaçının. Çünkü Başak burcunun karakteristik özellikleri kaçının. Çünkü Başak burcunun karakteristik çocuklarıdır. Ve çok ” akıllıdırlar “; asla sıradan veya soğuk değildirler. Duygusal anlarda nadiren tepki göstermeleri, onların duygusuz olduklarını göstermez. Çok duygulu ve şefkatlidirler ama sevdikleri insanlara yeterli ilgiyi göstermezler. Tüm bu duygularını kendi iç dünyalarında yaşarlar.

Başak insanları zayıf noktalarını tümüyle bildikleri için kendinden şüphe etmeye meyillidirler. Ama şüpheleri, varlıklarının manevi temelini sarsacak kadar ileri gitmez. Bunun için toprak unsuruna kök salmışcasına bağlıdırlar. Başaklar, bu dünyada yer edinme konusunda kendilerinden şüphe ederler. Bundan dolayı daha önceden yaptıklarını koruma ve güvensizliklerini giderme çabaları vardır.

Başakların kutsal kitabı takvimleridir. Takvimlerine en önemsiz anları bile işaretleyeceklerdir. Bir kaos içine düşme korkusu yüzünden bazı Başaklar aşırı hareketlere eğilimlidirler. Hayat planlarını öyle abartırlar ki her çoşku ve heyecandan daha doğmadan yok edilir. Etraflarına koruyucu bir duvar örerler ve sonra da hapisteymiş gibi yaşadıklarından şikayet ederler.

Başakların göze çarpan başka bir özelliği de kendilerine çok dikkat etmeleridir. Bu, başka burçların sinirine dokunabilir, örneğin Başak’ın yatak odasındaki büyük aynanın önünde sivilce ve deri bozuklukları ile uğraşmaları gibi.. Başak erkekleri için saç dökülmesi en büyük talihsizliktir. Her sabah şakaklarındaki boşluğun büyüyüp büyümediğini kontrol ederler.

Aşırı dikkatlilik, Başaklarda sadece dış görünüşte kalmaz. Bu burcun üyeleri, iç dünyalarını da acımasızca incelerler. Kendilerinin ve diğerlerinin zayıf noktaların görürler. Başak tarafından yapılacak bir eşeltiri, karşı taraf için acı verici olabilir. Ama bunu içinde bir parça gerçeklik de her zaman vardır.